Franz Liszt Oda Orkestrası & István Várdai & Gülsin Onay

03 Haziran 2024 19:22 Kültür/Sanat
resimler-haber/Franz_Liszt_Oda_Orkestrası__István_Várdai__Gülsin_Onay.webp
google news

52. İstanbul Müzik Festivali şehrin iki yakasında ve en güzel mekânlarında 13 Haziran'a kadar devam ediyor.

Macaristan’ın zengin müzik mirasının varislerinden ve dünya klasik müzik sahnesinde seçkin bir yere sahip Franz Liszt Oda Orkestrası, değerli piyanist Gülsin Onay’la birlikte festivalin konuğu olacak. Mozart’ın 12. Piyano Konçertosu’nu yorumlayacak Gülsin Onay konser öncesi gerçekleştirilecek “Konsere Doğru” sohbetinde 70. yaşını kutlayacak. Ek kontenjan açılan konserde, unutulmayacak bir müzik deneyimi sizi bekliyor.

Franz Liszt Oda Orkestrası & István Várdai & Gülsin Onay Festivalin düzenli konuklarından Franz Liszt Oda Orkestrası her açıdan mutluluk verici bu programla bir kez daha İstanbullu müzikseverlerin gönlünü kazanacak.

Müzik tarihindeki ilk süperstar diyebileceğimiz Franz Liszt’in hayranlarının coşkunluğunu tanımlamak için “Lisztomania” kelimesi icat edilmişti ve 1840’larda Lisztomania Avrupa’yı kasıp kavuruyordu. Bundan yaklaşık yüz yıl sonra doğan ve Macaristan’ın zengin müzik mirasının varislerinden olan Franz Liszt Oda Orkestrası dünya klasik müzik sahnesinde son derece seçkin bir yere sahip.

2020’den bu yana Franz Liszt Oda Orkestrasının sanat direktörlüğünü yürüten viyolonselci István Várdai, bu sezon topluluk ile yurtiçi ve dışında gerçekleştirdiği konserlerin yanı sıra Finlandiya Radyo Senfoni eşliğinde bir Avrupa turnesine çıkıyor; BBC senfoni orkestraları ile SWR Senfoni Orkestrası’na konuk oluyor. Yüksek enerjisi, ritmik canlılığı ve müzikal zarafetiyle tanınan sanatçı bu konserde solist olarak Popper’ın Macar Rapsodisi’ni de seslendiriyor.

Konserde Mozart’ın 12. Piyano Konçertosu’nu da yorumlayacak Gülsin Onay’ın ünü beş kıtaya yayılıyor. Japonya’da adına şarap üretilmiş, Tekirdağ’da bir sokağa ismi verilmiş, çağdaş besteciler tarafından kendisine eserler ithaf edilmiş sanatçı için Almanya’da “Piyanonun kükremeye gerek duymayan aslanı” (HAZ), Fransa’da “Yaşam sevincinin olduğu kadar ruhun derinliğinin ve gizeminin de vücut bulmuş hâli” (La Dépêche du Midi) diyorlar.

6 Haziran Perşembe, Saat:20:00 de

Yer: İş Kuleleri Salonu

Béla Bartók

Romen Halk Dansları, Sz 56

Wolfgang Amadeus Mozart

Piyano Konçertosu No. 12, La Majör, K 414

ARA

Franz Liszt

Macar Rapsodisi No. 2

Ulvi Cemal Erkin

Yaylı Çalgı Dörtlüsü

(Düz. Franz Liszt Oda Orkestrası)

David Popper

Macar Rapsodisi, op. 68

Leó Weiner

Divertimento No. 1, op. 20

Süre: 100’ (ara dahil)

KONSERE DOĞRU

18.30-19.30

İYİ Kİ DOĞDUN GÜLSİN ONAY!

Yeşim Gürer Oymak’ın sunumu ve Gülsin Onay’ın katılımıyla bir sohbet

Kaynak

İKSV