39. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi

18 Mayıs 2024 10:35 Kültür/Sanat
resimler-haber/karikatör_yarışması_sergisi_trabzon.webp
google news

Bu yıl 39’uncusu gerçekleşen ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanından 9.000’i aşkın sanatçıyı ve eserlerini buluşturan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi üçüncü kez Trabzon’da sanatseverlerle buluşuyor.

Ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserlerin yer aldığı sergi,

Trabzon Güzel Sanatlar Galerisi’nde 21 Mayıs Salı günü ziyarete açılıyor.

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen; dünya gündemine ışık tutan eserlerin yarıştığı, otoritelerce “Dünyanın bir numaralı karikatür yarışması” olarak nitelendirilen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın bu yıl otuz dokuzuncusu gerçekleşti.

Dünyanın dört bir tarafından farklı düşünce ve inançları karikatüre döken sanatçıları bir araya getiren ve sanatlarını ifade etmelerine olanak sağlayan yarışmaya, bu yıl 64 ülkeden 570 karikatürist, toplam 1.365 eserle katıldı. 39. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Bursa’nın ardından şimdi de Trabzon’da sanatseverlerle bir araya geliyor.

39. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ilk üç ödülün sahibi olan Polonya’dan sanatçı Pawel Kuczynski, Kolombiya’dan sanatçı Elena Ospina, Türkiye’den sanatçı Halit Kurtulmuş Aytoslu, Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar özel ödülünün sahibi Oğuzhan Çiftçi ve başarı ödüllerinin sahipleri Çin Halk Cumhuriyeti’nden Xiaoqiang Hou, Polonya’dan Zygmunt Zaradkiewicz ve Türkiye’den Muhammet Şengöz’ün eserlerinin yanı sıra sergilenmeye değer görülen eserler, 21 Mayıs – 31 Mayıs tarihleri arasında Trabzon Güzel Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.